Archives

You are currently viewing archive for March 2007
Category: On this day
Posted by: TheZin
Things It Takes Most Of Us 50 years to learn:

1. The badness of a movie is directly proportional to the number of helicopters in it.

2. You will never find anybody who can give you a clear and compelling reason why we observe daylight-saving time.

3. You should never say anything to a woman that even remotely suggests you think she's pregnant unless you can see an actual baby emerging from her at that moment.

4. The one thing that unites all human beings, regardless of age, gender, religion, economic status or ethnic background, is that, deep down inside, we ALL believe that we are above-average drivers.

5. There comes a time when you should stop expecting other people to make a big deal about your birthday. That time is: age 11.

6. There is a very fine line between "hobby" and "mental illness."

7. People who want to share their religious views with you almost never want you to share yours with them.

8. If you had to identify, in one word, the reason why the human race has not achieved, and never will achieve, its full potential, that word would be "meetings."

9. The main accomplishment of almost all organized protests is to annoy people who are not in them.

10. If there really is a God who created the entire universe with all of its glories, and he decides to deliver a message to humanity, he will NOT use as his messenger a person on cable TV with a bad hairstyle or in some cases, really bad make-up too.

11. You should not confuse your career with your life.

12. A person who is nice to you, but rude to the waiter/janitor, is not a nice person.

13. No matter what happens, somebody will find a way to take it too seriously.

14. When trouble arises and things look bad, there is always one individual who perceives a solution and is willing to take command. Very often, that individual is crazy.

15. Your true friends love you, anyway.

16. Nobody cares if you can't dance well. Just get up and dance.
Category: On this day
Posted by: TheZin
Jätke meelde, et alati on midagi paremat teha.

» Read More

Category: On this day
Posted by: TheZin
"I didn't want to start writing something of my own because to do that I'd have to start writing something. I love writing but hate starting. The page is awfully white and it says, 'You may have fooled some of the people some of the time but those days are over, giftless. I'm not your agent and I'm not your mommy, I'm a white piece of paper, you wanna dance with me?' and I really, really don't. I don't want any trouble. I'll go peaceable-like."
-Aaron Sorkin

Ka bloggis on raske kirjutamist alustada. Nii palju vaba ruumi ja tihtipeale ainult üks või vahest kaks mõtet. Ma pole ammu midagi lisanud ja ausalt öeldes on algne huvi bloggi vastu kõvasti kahanenud. Pole nagu midagi kirjutada. Mõtlesin vahepeal John Greyd edasi kirjutada, kuid puuduvad ideed. Story on vast rappa jooksnud kuid äkki veab ja suudan edukalt sisse tuua naistegelase. Ma arvan, et just see viiks lugu edasi.
Hamstrit on väga raske intergreerida aktiivse tegelasena juttu, kus ei ole midagi maagilist või üleloomulikku.


Märkamine

Kas te olete kunagi märganud, mis teie ümber täpselt toimub?
Iga päev möödume samast majast märkamata, et terve maja on natuke viltu või tuled on alati 2. korrusel kustutatud.
Nurk ei ole päris üheksakümmend kraadi või maja esimene korrus on täielikult puudu.

Mina märkan neid asju, mõtlen teistmoodi ja üritan seda ka teistele seletada, aga nad ei kuula mind ja nad ei suuda mõista.
Võibolla mõistavad kuid lihtsalt eiravad sest see ei mahu nende maailmapilti ära ei üht ega teist pidi. Miks peaks midagi muutma kui kõik on täpselt nii nagu ta on alati olnud - võibolla selle pärast, et kõik on alati perses olnud?
Kui te kõnnite märgake, et pilt te silme ees liigub natukene üles alla. Ärge lükage seda tavaliste asjade sekka ja mõistke liikumist ja selle erilisust. Te istute kuid ei taju keha puhkamist. Te magate kuid ootate vaid hommikut.


Aeg

Kõndides mööda pikka tänavat mõtlete, miks te juba lõpus ei ole, kuid vastupidi tihtipeale ei mõelda.
Kui hetk on möödas, siis on ta juba kaugel kaugel. Küsimus on selles, kas ta on üldse kunagi olnud? On teil tõendeid?
Äkki pole ka praegustki olemas, kuna mõtte lõppedes on ka see hetk juba möödas. Me elame enda korduste korduste kordust ja teeme seda õnnelikult. Ega me ei saagi välja kuid elu on palju lihtsam kui nii mõelda. Ei saa lasta elul lihtsalt juhtuda, kuid kõik mis on juhtunud on kirjutatud minevikku - muutumatu kuid ümberkirjutatav tõde.

*lehva-lehva*


I'm losing it, really I am.

http://asterix.risk.ee/Unique.jpg